Bouwen aan de lange lijn

Door
mermar
Doormermar
5 min leestijd

oor AFRO Magazine was 2025 een jaar van fundamenteel bouwen aan haar toekomst.

Ons platform bestond tien jaar, wat voor ons tijd werd om afscheid te nemen van het oude en te focussen op vernieuwing. Het afgelopen jaar is intensief gewerkt aan een volledig vernieuwde website, die begin 2026 wordt gelanceerd. De site is nog niet live, maar wat eraan komt is een platform dat mobile-first is, leesvriendelijk en ingericht op actieve deelname van de gemeenschap. AFRO Magazine ontwikkelt zich tot een infrastructuur waarin verhalen, makers en publiek samenkomen.

De Griot

Die beweging was in 2025 al zichtbaar in de inhoud. Naast onze reguliere verslaggeving van Afro initiatieven, produceerden we dit jaar verschillende dossier. Marrondag werd journalistiek gedocumenteerd als een levend cultureel moment, en ook de politieke actualiteit kreeg aandacht, onder meer met berichtgeving over Afro-Nederlandse kandidaten bij de Tweede Kamerverkiezingen.

- Advertisement -

We hadden de Griots Schrijfwedstrijd, een initiatief van onze moederStichting Bigi Bon. De wedstrijd, geïnspireerd op de West-Afrikaanse griottraditie, bood beginnende schrijvers uit Afro-Nederlandse gemeenschappen een intensief leertraject met workshops, begeleiding en een jurybeoordeling.

De ingezonden verhalen vormden samen de Griot-editie van AFRO Magazine, waarin fictie, persoonlijke essays en culturele reflectie samenkomen. Daarmee werd de griottraditie niet alleen herdacht, maar vertaald naar een hedendaagse journalistiek-literaire vorm.

AFRO Magazine vervult zelf de rol van griot.

Wij zetten de dossiers voort in 2026. Er staan volgend jaar minimaal zes thematische tijdschriften gepland, waarin we de Afro Nederlandse gemeenschap uit meerdere ooghoeken belichten. Denk aan de invloed van Zwarte mensen op Nederland, onze spiritualiteit, muziek en kinderliteratuur, maar ook onze Resistance.

Om dit allemaal mogelijk te maken wordt over enkele weken de vernieuwde website van AFRO Magazine gelanceerd. Na tien jaar is het tijd voor vernieuwing weg van wat al enkele jaren achterhaal is. Dat geldt voor onze Nederlandstalige en de Engelstalige sites.

Een moderne Afrocentrische identiteit, die de kracht, elegantie en veelzijdigheid van de Afro-diaspora ademt; modern en professioneel, geworteld in Afro-esthetiek, met een mobile-first benadering en een leesvriendelijke typografie die zowel krachtig als toegankelijk aanvoelt. We wilden een site die onze gemeenschap weerspiegelt: dynamisch, stijlvol en echt. AFRO Magazine is meer dan journalistiek; het is ons thuis.


Wil je de Griot editie van AFRO Magazine kopen? Stuur ons dan een bericht via ons contactformulier. Wij sturen je dan een betaallink toe. 

griot

En, op onze toekomstige website zal het mogelijk zijn om je abonneren op de zeven print edities die volgend jaar uitkomen. 


Kennisinstituut

Ook onze zusterstichting het Broos Instituut voor Afrocentrische Studies en Onderzoek zette in 2025 een duidelijke stap van visie naar uitvoering. We voerden archeologisch onderzoek uit op de voormalige suiker en koffieplantage Toledo in Suriname, om vast te leggen wat de invloed is geweest van Afrikanen op de waterhuishouding van het gebied. Het rapport daarover lees je over enkele maanden in de speciale AFRO Magazine academische printeditie.

Het Broos Instituut lanceerde samen met de Millar Institute for Transdisciplinary and Development Studies, een masteropleiding die Afrikaanse kennis centraal stelt én het westerse perspectief op wetenschap wil kantelen. Met de tweejarige Master of Philosophy (MPhil) in African Culture and Development is het de eerste keer ooit dat een Afrikaanse universiteit zich in Nederland vestigt.

Vooruitlopend op de Masters opleiding, liep er bij het Broos Instituut van oktober tot december 2025, de korte cursus Africa and Diaspora StudiesDe cursus werd verzorgd door dr. Adwoa Bobie, een lecturer aan de faculteit Geesteswetenschappen van de Kwame Nkrumah University of Science and Technology (KNUST), in Kumasi, Ghana. De papers van alle deelnemers lees je ook in de speciale Academische printeditie van AFRO Magazine.

In 2026 volgt nog een reeks van deze cursussen in de Diaspora Futures Lecture Series, cursussen op academisch niveau, die mensen met een Afro-diasporische achtergrond en in het bijzonder nazaten van tot slaaf gemaakten toegang geven tot diepgaande kennis over Afrocentrische filosofie, pre-koloniale geschiedenis en dekoloniale kennis,  dekoloniaal schrijven en ondernemerschap.

Met de Masters opleiding en de korte cursussen is het Broos Instituut voor Afrocentrische Studies en Onderzoek hard op weg naar haar uiteindelijke doel: de Afrikaanse universiteitscampus die Zwart activisme naar een nieuw niveau tilt.

AFRO Magazine en het Broos Instituut bewegen samen als twee schakels binnen één ecosysteem: het ene als platform voor verhalen en zichtbaarheid, het andere als motor voor kennis en academische verdieping. Ook in 2026.

Deel dit artikel