By using this site, you agree to the Privacy Policy and Terms of Use.
Accepteren
  • 🔥
  • Welkom op de vernieuwde Afro Magazine
za, jan 31
Afro Magazine
  • Actueel
    • Opinie
    • Nederland
    • Internationaal
    • Africa
    • Caribbean
    • Suriname
    • Politiek
    • Onderwijs
    • Educatie
    • Sport
    • Kunst en Cultuur
    • Biz
  • Dossiers
  • Foto’s & Video’s
    • Foto
    • Videos
  • Over ons
    • Adverteren
    • Auteurs
    • Partners
    • Voorwaarden
  • Contact
Afro MagazineAfro Magazine
Lettergrootte aanpassenAa

Search

Menu

  • Actueel
    • Opinie
    • Nederland
    • Internationaal
    • Africa
    • Caribbean
    • Suriname
    • Politiek
    • Onderwijs
    • Educatie
    • Sport
    • Kunst en Cultuur
    • Biz
  • Dossiers
  • Foto’s & Video’s
    • Foto
    • Videos
  • Over ons
    • Adverteren
    • Auteurs
    • Partners
    • Voorwaarden
  • Contact
Subscribe

More from BuzzVibe

  • Sport

Latest Stories

Wie verzint dit?
Nieuwe UNESCO-EU-strategie zet erfgoed in als motor voor toerisme en duurzame ontwikkeling in Zuidelijk Afrika
Bonaire krijgt gelijk: eiland onvoldoende beschermd tegen de gevolgen van klimaatverandering
Politiek Café ‘The Power of the Black Vote’: “Wie niet zichtbaar is, wordt niet gezien”
Help Riano en Jahzeel op hun missie om computers naar Ghana te sturen

Socials

ActueelAlgemeenOpinie

Wie verzint dit?

Door
Marvin Hokstam Baapoure
DoorMarvin Hokstam Baapoure
Publisher/Editor
Marvin (HOX) Hokstam Baapoure is journalist, schrijver, educator, habituele dingen-op-hun-kop gooier en oprichter van AFRO Magazine en Het Broos Instituut..
Volgen:
- Publisher/Editor
Laatst bijgewerkt: 31-01-26
Delen
6 min leestijd
Delen

Het deed pijn om er te zijn en het met eigen ogen aan te schouwen hier in Brussel. Wie verzint dit? Het staat er al meer dan een eeuw en ik ben er laat bij, maar hoezo staat de “hoofdstad” van Europa dit nu nog toe? Tranen prikten achter mijn ogen, maar ze kwamen er niet uit. Ben ik nu na al die jaren van shit zien dat Zwarte lichamen wordt aangedaan, minder gevoelig geworden?

 

 

Nee toch! Ik moest er echt even voor gaan zitten en ik keek verslagen naar het beeld van een machtige Zwarte man, naakt en in toom gehouden met kettingen om zijn linkerenkel en linkerpols. Hij heeft een kind dat ook naakt en geboeid is, beschermend tegen zijn bovenlijf aangedrukt en hij gilt het uit terwijl twee honden hem aanvallen. Zelden heb ik kunst aanschouwd dat zoveel haat uitbeeldde in het publieke domein.

Related News

Nieuwe UNESCO-EU-strategie zet erfgoed in als motor voor toerisme en duurzame ontwikkeling in Zuidelijk Afrika
29-01-26
Bonaire krijgt gelijk: eiland onvoldoende beschermd tegen de gevolgen van klimaatverandering
29-01-26
Politiek Café ‘The Power of the Black Vote’: “Wie niet zichtbaar is, wordt niet gezien”
25-01-26

De naam al deed pijn toen een onderzoeker van de Vrije Universiteit van Brussel me erover vertelde vrijdagochtend. Het heet “Nègres marrons surpris par des chiens (Weggelopen zwarte slaven verrast door honden). De taaldekolonisator in mij voelde meteen irritatie, en dan het minst omdat ik Zwarte steevast schrijf met een hoofdletter Z wanneer het als bijvoeglijk naamwoord vóór mensen staat.

“Het is een heel gewelddadig beeld,” zei ze. Understatement of the year.

Related News

Help Riano en Jahzeel op hun missie om computers naar Ghana te sturen
22-01-26
ChristenUnie Arnhem wil woonurgentie voor gedupeerden toeslagenschandaal
22-01-26
“Paramaribo Dreams” van Carl Refos 5 februari in Bijlmer Parktheater
21-01-26

 

 

Ze vertelt dat Ferdinand, de forever asshole Belgische koning die in de Congo nog meer mensen vermoordde dan Hitler -en hun handen liet afhakken als hij ze niet vermoordde-, het beeld fascinerend vond, het kocht en het in 1895 schonk aan aan de stad Brussel.

Related News

Nederlandse Caribische eilanden brengen klimaateffecten in kaart
21-01-26
Crown or Class
29-01-26
Bouwen aan de lange lijn
20-12-25

Een gipsen exemplaar prijkt in het justitieel paleis -misschien als een hint naar wat wit recht van Zwarte mensen vindt? -; en de andere die ik bezocht, staat op de middenberm van de Louizalaan (Avenue Louise / Avenue de la Louvière), pal naast tramhalte 93 Legrand in het arrondissement Ixelles. Het beeld staat openlijk buiten, langs een drukke verkeersas in het zuidelijke deel van Brussel.

Duizenden, honderden duizenden mensen gaan er dagelijks langs en niemand die meer lijkt te zien wat het uitbeeldt. Zijn we na al die jaren van shit zien dat Zwarte lichamen wordt aangedaan, minder gevoelig geworden? Ik leek wel alleen in mijn verbijstering en niemand lette op me toen ik er met open mond foto’s van stond te maken. Wel, één vent misschien, maar die leek meer geamuseerd met mijn verbazing toen hij zijn camera op mij richtte in zijn videobelletje.

Het beeld torent bijna drie meter hoog van de grond af en eerlijk, als het op talent aan zou komen, dan was de beeldhouwer Louis Samain (1834-1901) een ware meester. De beschermende houding van de Zwarte man is levensecht en ik voelde zijn pijn en overwinnende machteloosheid terwijl de honden hun tanden in zijn huid zetten. Samain moet in al zijn talent ook een stukje sadisme hebben gehad, zo goed kon hij het marmer naar zijn zin zetten; je ziet letterlijk hoe de honden zich in de Zwarte man vastbijten.

Had hij een model hiervoor?

 

Er is trouwens wel ophef geweest tegen het beeld.

Rond 1894 schreven kranten negatief over het beeld, omdat het was uitgevoerd in wit carrara-marmer; brons achtte men een natuurlijker materiaal voor het afbeelden van Zwarte mensen. Het beeld stond in die tijd in de volksmond bekend als le nègre blanc (‘de witte neger’).

Zucht

In 2020 lanceerden de bewoners van de wijk een petitie om het standbeeld uit de openbare ruimte te laten verwijderen.

Wetende dat de beelden van Ferdinand wel vaker beklad worden met rode verf, vroeg ik nog aan de onderzoeker of dat o0k eens gedaan is met dit beeld. “Nee,” zei ze met een spijtig gezicht, “maar het kan zijn dat ik dat niet gezien heb. Je moet weten dat wanneer Ferdinand beklad is, de verf er binnen een paar uur weer van gehaald is. Ik heb nooit gezien door wie dat gedaan wordt, maar het gebeurt heel snel.”

Het overheidsapparaat van Brussel hecht er duidelijk meer waarde aan dat monumenten ter ere van megalomanen onbeklad blijven, dan aan de gevoelens van mensen die er dagelijks langslopen, of hun stad bezoeken en geconfronteerd worden met dit geweld aan mensen.

Dat is duidelijk.

Want wie verzint dit als die Zwarte mensen niet haat? Wie maakt dit als die niet vindt dat Zwarte mensen zo moeten worden behandelt? Wie koopt dit behalve een megalomane machtswellustige Europese koning die Zwarte mensen bij de bossen liet vermoorden? Wie hanteert dit al meer dan 130 jaar in het publieke domein, als die niet mensen subtiel wil beïnvloeden in hun bejegening van Zwarte mensen? Als die Zwarte mensen niet subtiel op “hun” plek in de stad wil wijzen?

Do better Brussels. 

Deel dit artikel
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Link kopiëren Afdrukken
DoorMarvin Hokstam Baapoure
Publisher/Editor
Volgen:
Marvin (HOX) Hokstam Baapoure is journalist, schrijver, educator, habituele dingen-op-hun-kop gooier en oprichter van AFRO Magazine en Het Broos Instituut..
Vorig artikel Nieuwe UNESCO-EU-strategie zet erfgoed in als motor voor toerisme en duurzame ontwikkeling in Zuidelijk Afrika

Vaak gelezen

Herdenken met kleur

Ekow Nimako premiert bij Wereldmuseum Amsterdam met werk van één miljoen zwarte LEGO®-stenen

Medemenselijkheid

Stichting Eternity Percussion brengt jongeren op erfgoedmissie naar Ghana

Nederland stond stil bij Marrondag

Full Color Entertainment distribueert Afro-futuristische speelfilm ‘Forget All You Know (About Aliens)’ van Mirella Muroni

- Advertisement -

Categories

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact

© Afro Magazine.
Alle rechten voorbehouden.
Adverteren? Mail: info@afromagazine.nl

Subscribe Newsletter

Subscribe to our newsletter to get our newest articles instantly!