Afbeelding

Beeld: De Dron kunstenaar: Giovanni Jona

Beeld: De Dron kunstenaar: Giovanni Jona

Landelijke Herdenking en Viering: 10 oktober Dag van de Marrons

Op vrijdag 10 oktober vindt in Den Haag de landelijke herdenking en viering van de Dag van de Marrons plaats. Deze bijzondere dag staat in het teken van de rijke cultuur, geschiedenis en het verzet van de Marrons: afstammelingen van tot slaaf gemaakten die in Suriname hun vrijheid bevochten en zelfstandige gemeenschappen stichtten.

Binnen de Marron diaspora is 10 oktober een enorm belangrijke datum waarbij wij als gemeenschap stilstaan bij onze geschiedenis van verzet tegen slavernij, ons erfgoed eren maar vooral ook onze rijke cultuur in het licht zetten”, aldus Hetty Vrede, voorzitter van Marron Platform Nederland.

Achtergrond
De Dag van de Marrons herinnert aan de ontsnapping van tot slaaf gemaakten van de plantages en hun strategische verzetsstrijd. Deze strijd leidde precies 265 jaar geleden tot unieke vredesverdragen met de kolonisator. Op 10 oktober in 1760 werd het bekendste verdrag gesloten met de Ndyuka, waarin hun vrijheid, grondgebied en zelfbestuur officieel werden erkend. 

Daarmee zijn deze verdragen uniek in de wereldgeschiedenis: voormalige tot slaaf gemaakten die hun vrijheid letterlijk bevochten én vastlegden. Vandaag de dag vormen de Marron gemeenschappen, zoals de Saamaka, Ndyuka (Okanisi), Matawai, Kwinti, Pamaka en de Aluku (Boni), een onmisbare pijler van het Surinaamse erfgoed.
Hun cultuur, spiritualiteit en waarden leven voort in zowel Suriname als in de diaspora in Europa. 

Verbinding 1 juli
De landelijke Dag van de Marrons staat nadrukkelijk in verbinding met de Nationale Herdenking Slavernijverleden op 1 juli waarbij de afschaffing van de slavernij wordt herdacht en gevierd. Beide data herinneren aan de strijd tegen de koloniale slavernij en vieren de veerkracht en cultuur van nazaten in Nederland, het Caribisch gebied en daarbuiten. De Dag van de Marrons is daarmee niet alleen een terugblik op een uniek historisch verleden, maar ook een oproep tot dialoog, gelijkwaardigheid en erkenning van de bijdrage van de Marron gemeenschappen aan de gezamenlijke identiteit van Suriname én Nederland.

Aanvullende activiteiten in het land
Naast de landelijke herdenking op vrijdag 10 oktober in Den Haag zijn er in het weekend van 11 en 12 oktober ook verschillende regionale programma’s die de Dag van de Marrons vieren. In Haarlem, Rotterdam, Tilburg en Utrecht vinden activiteiten plaats zoals lezingen, plengoffers, culturele optredens, educatieve workshops en ontmoetingen. Meer over deze programmeringen lees je hier op AFRO Magazine.

Programma vrijdag 10 oktober 2025
• 10.30uur - 11.30 Plengoffer bij het Nationaal Slavernijmonument, Oosterpark, Amsterdam. 
• 17.00 uur - 24.00 uur Nationale Viering Dag van de Marrons 2025, Nationaal Theater Den Haag (incl. theaterstuk, pangi modeshow, muziek en afterparty)